מרפאת קנאביס

מהו קנאביס?

קנאביס הוא צמח ממנו ניתן להפיק תערובת של תרכובות בעלות השפעות רפואיות מיטיבות. בדומה לזרעי הפרג, ענפי הערבה, עלי הקוקה ועוד צמחים שיש להם תכונות רפואיות, ליווה הקנאביס את האנושות עוד מקדמת דנא. הוא מופיע לראשונה בכתבים סיניים בני למעלה מ-4000 שנה ויש סימנים כי השתמשו בו בכל ארצות אגן הים התיכון וברפואה המצרית העתיקה.

מהו קנאביס רפואי ולמי הוא עשוי להועיל?

הקנאביס מוגדר כסם תחת פקודת הסמים המסוכנים. עם זאת, בשל סגולות רפואיות מסוימות, כמו הקלה על כאב ועידוד תיאבון, משרד הבריאות מאשר שימוש רפואי בקנאביס במקרים פרטניים. הקנאביס אינו מוגדר כתרופה ואינו נמצא בסל התרופות שקבע משרד הבריאות.

לקנאביס תיתכן השפעה מרגיעה ואפקט משכך כאבים. כאשר מדובר בכאבים כרוניים עם מרכיב עצבי. אצל חולים עם כאבי פנטום או נוירופטיה סוכרתית, עשוי הקנאביס להרגיע את הכאב ולשפר את התפקוד. הוא מרגיע את הכאב בשורה של מחלות ניווניות של מערכת העצבים המרכזית, דוגמת טרשת נפוצה, ALS ופרקינסון.

בנוסף גורם הקנאביס לתחושת רעב, דבר שהופך אותו לתרופה מועדפת במצבים של בחילות, ירידה בתיאבון וירידה קיצונית במשקל, מצבים אשר אופייניים לחולי סרטן שעוברים טיפולי כימותרפיה.

לקנאביס ישנה השפעה מיטיבה גם על מצבים פסיכיאטריים כמו תסמונת הלם קרב, במחלות של המעיים לרבות מחלת קרוהן ובמצבים של אסטמה קשה. הוא עוזר מאוד בתסמונות כאב דוגמת פיברומיאלגיה ומחלות שהוגדרו בעבר כ'תסמונות פונקציונאליות'.

מי עלול להינזק מקנאביס?

קיימים דיווחים על משתמשי קנאביס בגילאי העשרה שפיתחו תסמונת פסיכיאטרית דמוית סכיזופרניה. כול שימוש שלא למטרות רפואיות, ללא פקוח רופא, עלול לגרום לנזקים בריאותיים רבים ביניהם להתקפי פסיכוזה, בעיקר אצל צעירים.

איך משתמשים?

הניסיונות לבודד את החומר הפעיל ולתת אותו כטבלייה נכשלו עד כה. התפרחת של הצמח מספקת ככול הנראה מגוון חומרים פעילים שרק משילובם ניתן להפיק את מלוא התועלת. לפיכך, לפי שעה אין ברירה אלא לאייד ולשאוף, לחלוט ולשתות, לבשל ולאכול, לעשן ולשאוף לריאות, כשלכל אחת מהשיטות יתרונות וחסרונות.

מי זכאי?

משרד הבריאות הינו הגורם היחיד שבסמכותו לאשר שימוש זה. הקנאביס הרפואי ניתן באמצעות ספקים רשמיים שקיבלו את אישור משרד הבריאות.

השימוש בקנאביס רפואי מאושר במקרים מסוימים כמו כאבים קשים, בדרך כלל על רקע אונקולוגי, מקרים קשים של מחלת קרוהנס (Crohn’s – מחלת מעיים דלקתית) ומספר התוויות רפואיות נוספות.

עלות

השתתפות עצמית על פי תעריף משרד הבריאות.
הסכום מתעדכן מעת לעת ולכן יש לבדוק את הסכום המדויק מול הספק.

היכן

אצל ספק קנאביס רפואי שקיבל את אישור משרד הבריאות. במידה והטיפול בקנאביס יאושר, יישלח אל המטופל מכתב רשמי עם פרטי הספק.

תהליך קבלת האישור

לקבל אישור נדרשת המלצה מרופא כאב, גסטרואנטרולוגיה, אונקולוג, נוירולוג או כל רופא מומחה אחר שהטיפול בקנאביס ניתן בתחומו.

הרופא יעביר את ההמלצה ליו"ר הוועדה הרפואית המייעצת לקנאביס רפואי. היו"ר הוא הסמכות היחידה בישראל לאישור טיפול בקנאביס רפואי.

במידה ויאושר הטיפול, יישלח אל המטופל מכתב רשמי עם השם והכתובת של ספק הקנאביס שאליו יש לפנות.

סגירת תפריט
Call Now Button