ריאות

הריאות הן איברי הנשימה העיקריים: הריאות ומספר מבנים נוספים מרכיבים את מערכת הנשימה. תפקידן העיקרי של הריאות הוא לשאוף אוויר ולמסור את החמצן שבו אל תאי הדם האדומים: הללו נושאים אותו בעזרת זרם הדם אל כל תאי הגוף. בנוסף אל הריאות מגיע הפחמן הדו-חמצני, תוצר הלוואי של תהליך הנשימה התאית, ומהן הוא נפלט החוצה אל הסביבה.

הריאות התפתחו עקב צורך בהעברת חמצן מהסביבה אל מערכת הדם המעבירה את החמצן אל כל תא ותא בגוף. אורגניזמים קטנים וחד-תאיים בפרט, אינם זקוקים למערכות אלו ( מערכת לב-ריאה משולבת) מכיוון שהם יכולים לספוג את החמצן ולפלוט את הפחמן הדו-חמצני ישירות מסביבה בה הם נמצאים אל תוך התא.

מבנה הריאות

אצל האדם תופסות הריאות חלק גדול מבית החזה, מעצם הבריח עד הסרעפת. לאדם בריא יש שתי ריאות, ימנית ושמאלית. הריאה השמאלית מחולקת לשני חלקים הנקראים אונות, והיא מעט קטנה מהריאה הימנית כדי להותיר מרחב להכלת הלב. הריאה הימנית מורכבת משלוש אונות. האונות מתחלקות לאוניות, שכל אחת מהן מהווה יחידה עצמאית מבחינת הספקת הדם. לפיכך אפשר, במקרה של מחלות ריאות מסוימות, לכרות אונה או אונית ושאר חלקי הריאה ימשיכו לתפקד ללא בעיה.

אל כל ריאה נכנס צינור הנקרא: סמפון (ברבים סמפונות). כל אחד מהסמפונות קרוי על שם חלקה של הריאה שהוא מספק לו אוויר. הסמפונות מחוברים אל צינור קנה הנשימה.

ניתן להגדיר את הריאות כמערכת צינורות שדרכם עובר האוויר. הסמפון שנכנס לריאות ומוביל בתוכו אוויר מתפצל לסמפונות קטנים יותר (המכונים סמפונונים). בצינורות הסמפונות הקטנים נעלם הסחוס ונותרת רקמת חיבור בלבד.

הסימפונות הולכים ומסתעפים בשלישית וברביעית עד להתהוות הסימפונון הסופי, המוקפת שכבה של שרירים חלקים. הללו גורמים להרחבת של המספונון הסופי או להצרתו על ידי כיווץ והרפיה. דפנות הסמפונונים הסופיים הן כה דקות, שחילוף הגזים בין הדם והאוויר מתאפשר כבר בתוכן. בהמשכו של הסמפונון הסופי מצוי הסימפון הנושם שהוא צינור שאליו מחוברות הרבה שקיות- נאדיות הריאה – שבדפנותיהן מתבצע חילוף הגזים. שטחן הכללי של הנאדיות הריאה לו פרשנו את כולן זו לצד זו היה מגיע ל-50–75 מטרים מרובעים (כגודל מגרש טניס). 

רופאים מטפלים

ד"ר קלאודיה סימסלו

התמחות: 
רופאה מומחית לרפואה פנימית, תת התמחות בריאות

סיימה התמחות: 1985

תפקיד נוכחי: 
– סגנית מנהלת מחלקה של פנימית א' בבית חולים פדה – פוריה 
– מנהלת מערך רפואת ריאות בבית חולים פדה – פוריה

סגירת תפריט
Call Now Button